Karşılaştırmalı dinler tarihi ve dinlerin kimliği

Karşılaştırmalı dinler tarihi ve dinlerin kimliği

Yayınevi:Etiket Yayınları
Yazar:Selahattin Çelik
Stok Durumu:499
  • 100,00TL

  • KDV Dahil: 100,00TL
Stok Kodu
:
9786058060197
Boyut
:
16*23.5
Sayfa Sayısı
:
616
Basım Yeri
:
İstanbul
Baskı
:
1
Basım Tarihi
:
Ocak 2020
Kapak 
:
Karton kapak
Kağıt Türü
:
Kitap kağıdı
Dili
:
Türkçe


Bu çalışma; beşeri ve ilahi dinleri ele alarak dinlerin kimliği hakkında farklı bir yaklaşım tarzı ortaya koyuyor. Önce dinin kimliği ve hakkında bilgiyi  sonra analizci bir yöntemle konuyu özetlemeyi esas almıştır. Animizm, Hinduizm, Budizm, Yahudilik, Hıristiyanlık, İslam, Zerdüştlük, Caynizm, Sihizm, Taoizm, Konfüsyüsçülük, Şintoizm, Ezidilik, Ateistler, Deistler ve bilinmeyen dinler… eserde geçen belli başlı konulardır.

Neticede bugün; dünyada 3,000 din, 6,000 mezhep ve 12,000 tarikat olduğu belirtilmektedir. Dünya bu anlamda dinler pazarı, inançlar otağı ve çatışmalar merkezi olarak kendini gösterir. Şu hâlde hak din yani 24 ayar saf altın olan gerçek, bu kadar çokluk içinde nasıl ve hangi yönleriyle tanınacak ve insan gerçek doğruyu nasıl görecektir? Doğru dini tanımak için insanın elinde bir mihenk taşı olmalı değil midir? İnsanın elindeki cihazlar (akıl, mantık, sezgi, kalp, menfaat, kaçınma duygusu...) bu konuda işe yaramalı ve yeter kalitede de işlevsel olmalı değil midir? 

Aslında dinleri tanımak kendini tanımakla sonuçlanır ya da başkalarını tanımak kendini tanımakla nihayete erer.

Eserde her din için genel bir açıklamadan ve hazırlıktan sonra ilk olarak dinin bir nüfus cüzdanı yani formel standardını, sonra kısa içeriklerini ve en son nihai bakışını gösterdik. Genel Karakter Analizi, başlığı altında o dine öznel de olsa bir değer biçmeye de çalıştık. Amaç; hem dinin ne olduğu, doğası, şahsiyeti, neyi barındırdığı hem de hakikatteki payını ölçmek oldu. Bu manada kitabın en değerli kısmının bu Genel Karakter Analizi olduğunu söyleyebilirim.

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Etiketler: Selahattin Çelik