İdeolojileri Tanımak, Seküler Dinler: İdeolojiler

İdeolojileri Tanımak, Seküler Dinler: İdeolojiler

Yayınevi:Etiket Yayınları
Yazar:Selahattin Çelik
Stok Durumu:497
  • Liste Fiyatı: 220,00TL
  • İndirimli Fiyat: 132,00TL


  • KDV Dahil: 132,00TL
Stok Kodu
:
9786058003002
Boyut
:
13.5*21
Sayfa Sayısı
:
320
Basım Yeri
:
İstanbul
Baskı
:
1
Basım Tarihi
:
Ocak 2020
Yayınevi
:
Etiket Yayınları
Kapak Türü
:
Karton kapak
Kağıt Türü
:
Karton kapak
Dili
:
Türkçe


Bu çalışma; ideoloji nedir, onu doğuran sebepler, ona kaynaklık eden doktrinler ; din, felsefe ve bilimle ilişkisini ele alır. Yanısıra Materyalizm, İdealizm, Sekülerim, Demokrasi, Hümanizm, Pozitivizm, Kapitalizm; Sosyalizm, Komünizm, Liberalizm, Milliyetçilik, Anarşizm, Faşizm, Muhafazakarlık ve Feminizm gibi başlıkları da ele alıp işlemiştir.

“Tarihe rengini veren fikriyatlara baktığımızda bazı felsefe tarihçileri; 16. yüzyıla “Hümanizm Yüzyılı”, 17. yüzyıla “Rasyonalizm Yüzyılı” (ki bu dönem tasavvurunun karakteristik özelliği dinin rasyonalize edilmesidir), 18. yüzyıla “Aydınlanma Yüzyılı” 19. yüzyıla da “İdeoloji Yüzyılı” demişlerdir. 

Bu süreç devamında, “bilgi/bilişim ya da teknoloji yüzyılı” diye adlandırılan, yeni ve hızlı bir sürece girilmiştir. Bu gelinen süreç Becon’un, “Bilgi güçtür,” sözünü fazlasıyla haklı çıkarmış ve onu elde etmenin meyveleri kendini; güç, servet ve medeniyet olarak göstermiştir.

Gerçekten de bilgi güç, bilmek moral ve tanımak ise erdemdir. Şu hâlde ümmet  yaşadığı çağı fikren ve aslen bilmek zorundadır. En azından modern toplumu şekillendiren bu fikri ideolojik özü, bilmelidir.”

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Etiketler: Selahattin Çelik